Mexiko 2017
Janina letí do neznáma
První dojem z Mexika
Na první pohled vidíme, že silnice jsou v Mexiku krásně značené, vč. ukazatelů na jednotlivé památky i hotely. Jedeme po dvouproudé dálnici, která kopíruje celé pobřeží Mayské riviéry (na moře vidět není, všude okolo jen divoká zeleň s palmami, sem tam vidíme městečko). Od prvního okamžiku na nás dýchá exotika ze všech směrů!
Náš řidič je moc milý a okamžitě se zajímá odkud jsme, zda jsme v Mexiku poprvé, jak dlouho tu budeme a co vše plánujeme podniknout ?
Po levé straně vidíme honosné vstupní brány k jednotlivým resortům, kde hlídá ostraha. Řidič musí u této brány vždy nahlásit koho veze, a ostraha kontroluje, zda naše jméno má na seznamu hotelových hostů. Projíždíme skrz dlouhý pozemek resortu směrem k pobřeží a k hlavní budově lobby. A jsme tu!
El Dorado Royale + Casitas Royale
První část našeho pobytu trávíme v El Dorado Royale. Plynule přechází do části Casitas Royale, za kterou se rozhodně vyplatí si připlatit. Nádherné vilky s doškovou střechou jsou ponořeny do zeleně. Tato část je mnohem autentičtější a klidnější. Rozhodně doporučuji individual Casita, které jsou vždy pár kroků od moře, a nabízí super soukromí a prostor.
Všichni zaměstnanci jsou velmi milí a usměvaví, na každém kroku zdraví „holáá“. Servis opravdu TOP, pořád se ptají jestli něco nepotřebujeme, a obsluha v restauracích atd je velmi rychlá. Na zahradě neustále někdo něco zametá, sbírá lístečky, zkrátka vše je vyladěné do detailu.
Co se nám tu líbilo – vynikající jídlo a neskutečně bohatý výběr restaurací snad se všemi světovými kuchyněmi, na které si vzpomenete. Jídlo á la carte, ale vždy minimálně jedna bufetová restaurace pro ty kteří spěchají nebo nemají rádi výběr z menu. Absolutně nádherné udržované zahrady s palmami a spoustou kvetoucích kytek, které se nám neomrzeli ani po týdnu pobytu a dýchají exotikou. Nádherné procházky podél moře, resort je velmi dlouhý! Hojné využití přírodních materiálů, všude doškové střechy – ať už palapy na lenošení u pláže, nebo „zastávka“ shuttle vláčku. Klidné prostředí pro všechny, kteří potřebují vypnout a chtějí se nechat hýčkat, výhodou je nepřítomnost dětí 🙂
Pláž je pěkná a písečná, části se skalkami v moři (určitě doporučujeme boty do vody). Kvůli zabránění erozi jsou cca 200 metrů od břehu postavené zábrany, které při odlivu mírně vyčuhují nad hladinu, do budoucna cca v r.2022 plně klesnou pod hladinu a vytvoří umělý reef s krásným šnorchlováním. Eroze je bohužel v některých místech znatelná, snaží se písek na pláži zadržovat pomocí naplněných vaků.
Já jako zapálená koňařka jsem už od příjezdu básnila o projížďce na koni na pláži, jelikož resort má vlastní koňský ranč. Nakonec jsme zvolili kompromis formou projížďky džunglí k jezírku. Manžel byl také velmi nadšen, ale přežil 😀
Jednodenní výlet do El Dorado Maroma + delfíni
Se sales manažerkou jsme domluvili celodenní návštěvu do sesterského El Dorado Maroma. Z resortu jsem nadšená, je zcela odlišný od Casitas Royale. Je mnohem menší a hlavně má nádhernou pláž! Písek je neuvěřitelně jemný a příjemný na chození na boso, i za poledního slunce příjemně chladný. Na jedné straně je marína s luxusními jachtami, plachetnicemi a vodními skútry, na druhé straně zase fotogenické nadvodní vilky patřící k resortu.
Hned vedle na levé straně (na straně u mariny) objevujeme obrovský bazén, kde pořádají plavání s delfíny a volba je pro nás jasná ? K dispozici mají 3 různé balíčky. Vybíráme si kompromis prostředního balíčku a k tomu si domlouváme fotografa. Jsme rozděleni do několika skupinek po 12 osobách. Každá skupinka pracuje s 1 delfínem a každý účastník se vystřídá na jednotlivých aktivitách – pusinka, tanec s delfínem, plavání na břiše delfína a tzv. boogie push kdy ležíte na desce a delfín vás zezadu roztlačí. Je to opravdu jedinečný zážitek, který se těžko popisuje slovy. Jednoznačně pro mě jeden z nejkrásnějších zážitků, na který budu vzpomínat celý život.
El Dorado Seaside Suites + Sensimar
Od tohoto resortu jsme měli veliká očekávání, jelikož každá Suite má vlastní bazén. Jedná se o veliký komplex dvou propojených resortů – El Dorado Seaside Suites a Sensimar. Seaside Suites jsou umístěny v jedné budově o 6 patrech. Na každém patře se vine úzký bazén, do kterého má každá Suite přístup z terasy. Nicméně jedná se o společný bazén, ne privátní. Možná i díky tomu byl v Suite veliký problém s vlhkem, všude se srážela voda a zanedlouho jsme měli všechny věci navlhlé.
Sousední Sensimar je sice o něco starší, ale líbil se nám mnohem víc. Jedná se o nižší budovy které jsou rozeseté do krásných zahrad. Bohužel tento resort není na českém trhu dostupný, exkluzivně ho mají vyblokované anglické cestovní kanceláře. Každopádně lze využívat společnou pláž a restaurace.
Co se nám tu líbilo – bydleli jsme v 5.patře, ze kterého byly krásné výhledy z výšky na moře, zejména při západu a východu slunce. Sice lobby budova s recepcí a restauracemi byla zcela nepochopitelně postavená stranou od budovy hotelu (cca 5-10 minut chůze), nicméně jsme si zamilovali procházky z jídla a na jídlo podél nádherné zeleně. Pro línější tu pendluje shuttle vláček. Vynikající jídlo, a snad ještě větší výběr než v resortu Royale / Casitas Royale, jelikož jsou zahrnuty i restaurace resortu Sensimar.
Velmi výhodná je také lokalita resortu, nejjižněji ze všech, nejblíže k městu Tulum. Velmi strategický výchozí bod ke všem hlavním památkám. Bohaté vyžití pro volný čas, pořádají i např. hodiny tance a nebo si můžete pomalovat vlastní kokosový ořech, který poté bude zdobit prostory hotelových zahrad a při příští návštěvě ho můžete objevit. Resort je vhodný pro aktivnější jedince.
Pronájem auta a výlet
Seaside Suites si volíme jako ideální základnu k výletům, pronajímáme si auto. Jezdí se na pravé straně a všichni řidiči dodržují rychlost, jelikož na každém rohu jsou k vidění vozy policie a přestupky jsou zde velmi přísně stíhány! Celkem často jsou přes silnici nataženy zpomalovací pásy a nejsou mnohdy příliš viditelné. Velmi se mi líbí místní značení, je velmi intuitivní a není třeba studovat co a jak. Značené je úplně vše – od odboček k jednotlivým hotelům, až po veškeré turistické zajímavosti, i ty méně významné. Prakticky celou dobu jedeme po široké dvouproudé dálnici.
Čerpací stanice jsou na dálnici celkem frekventované, ale plánujete-li cestu dále od pobřeží, jsou dlouhé úseky na kterých nepotkáte žádné městečko, natož čerpací stanici. V Mexiku jsou pohonné hmoty značené jinak než u nás, poraďte se v autopůjčovně, jaké druhy můžete do daného auta tankovat. Zvláštností je, že benzínky nefungují na samoobslužné bázi, ale jsou plně servisované. Zaměstnanec vám natankuje a platí se přímo jemu (ideálně v pesos!). Je zvykem nechat mu pár drobných zpropitné. Pozor, často se pokouší turisty nenápadně okrást nesprávně vrácenou částkou, pečlivě si peníze přepočítejte!
Tulum
Otevírá v 08:00 ráno, od parkoviště se jde ještě kus skrz areál s mnoha obchůdky, restauracemi, a potkali jsme i několik bankomatů. Pak je třeba dojít delší rovinku (či si zaplatit svoz vláčkem) a jste u vstupní brány. Samotný areál je relativně malý, lze i včetně zastávek obejít za 1 hodinu. Obrňte se trpělivostí, vzhledem k velikosti jsou zde znatelnější ostatní turisté, na pěkné fotky se musí místy i čekat. Doporučujeme s sebou vzít i plavky, když byste se chtěli vykoupat na místní pláži přímo pod útesy. Nejkrásnější je cestička podél pobřeží, kde jsou nádherné výhledy na tyrkysové moře, kontrastující se skalnatými ruinami a zelení. Všude jsou k vidění tiguani (plazi).
Muyil
Nádherné místo s jedinečnou atmosférou. Ruiny jsou zde sice mnohem menší než v Tulumu, ale místo je téměř bez turistů, což mu dodává super atmosféru, a návštěvu si tu opravdu užijete a vychutnáte. Celé místo je ponořené do nádherné džungle, která tvoří krásné prostředí. Je tu malé parkoviště, jinak ale určitě nečekejte turistické zázemí v podobě nějakého občerstvení či nákupu suvenýrů (ruční výrobky od místních byly naproti přes silnici). Lze krásně spojit s Tulumem ve stejný den, jelikož místa jsou od sebe pouze cca půl hodiny jízdy.
Vzadu za velikou pyramidou je cestička, která vede ke vstupu do biosférické rezervace Sian Ka´an. Zde se prochází po dřevěném chodníčku zelení. Doporučuji procházet pomalu, a vnímat zejména množství ptáků (nejkrásnější zážitek bylo spatření tukana!). Cca uprostřed cesty je vysoká rozhledna (celkem nepříjemný pocit, houpe se to, ale je bytelná a výhled stojí za to!). Cesta ústí na nádherném místě, kde je břeh jezera. Je tu malá plážička (ne na koupání, převážně bahno), a jezero má nádhernou tyrkysovou barvu. Odtud se dělají výlety lodí po jezeře mezi mangrovníky.
Chichen Itza
Od Seaside Suites nám jízda autem trvala cca 3 hodiny. Většinu cesty jsme pozorovali jen divokou zeleň či pláně. Vybavte se dostatečnou zásobou tekutin a jídla, po cestě není téměř nic, kromě Tulumu a Valladolidu.
Chichen Itza otevírá v 9 hodin, opět stejně jako u Tulumu doporučuji být zde přesně s otevírací dobou, pak najíždějí autobusy s turisty. U pokladen jsou toalety, restaurace i úschovna zavazadel. Po projití kontrolou vstupenek nás čeká jen krátká chůze a už vidíme nejznámější pyramidu El Castillo. Nemůžeme z ní spustit oči a fotíme ji ze všech směrů ? U pokladen se dají objednat i průvodci (když vidí, že do areálu vcházíte sami, tak jsou celkem neodbytní).
Na návštěvu počítejte minimálně 3 hodiny a vezměte si pohodlnou pevnou obuv a dostatek tekutin, ideálně také pokrývku hlavy. Chichen Itza je obrovský areál, počítejte s dlouhou chůzí. Všude jsou stánky s místními prodejci, kteří vehementně lákají kolemjdoucí na nákupy. Jestli byste rádi domů dovezli nějaký ten suvenýr, toto je to pravé místo. Jedná se většinou o ruční práci místních, zejména nádherné vyřezávané dřevěné sošky. O cenu se nebojte smlouvat, lze pořídit velmi výhodně. Nejlepší je platit v pesos, platební karty zde samozřejmě nepřijímají.
Cenote
Cenote je v rámci celého poloostrova Yucatán snad stovky. Jsou na každém kroku! Většinou fungují tak, že je mají místní obyvatelé na soukromých pozemcích a vybírají vstupné. Dá se v nich koupat, ale bez opalovacího krému, aby se voda neznečistila! Voda je dost chladná, při horkém dni je to příjemné osvěžení. Nejkrásnější jsou cenote přímo v jeskyních (podzemní) a nebo v jeskyních s propadlým stropem, např. jedna z nejznámějších Cenote Ikkil která je poblíž Chichen Itza. Voda je průzračně čistá, lze i šnorchlovat. Jeskynní systémy jsou oblíbené i mezi potápěči.
Valladolid + Uayama
Byl by hřích se po cestě z Chichen Itza nezastavit v nedalekém Valladolidu! Je to moc pěkné městečko, kde na nás na každém kroku dýchal duch Španělských koloniálních dob. Podařilo se nám zaparkovat na náměstíčku, kde jsme navštívili turistickou centrálu – dostali jsme mapu města a pán nám vysvětlil kam se podívat a co vidět. Všude jsou malebné uličky s barevnými baráčky, a spousta kostelů (ten nejkrásnější je hned na náměstí). Nedaleko Valladolidu je také celkem neznámé místo – Uayma. Jedná se sice o zajížďku ale stojí za to! Po cestě jsme pozorovali lokální vesničky a v Uayma je krásný kostelík, byli jsme tam sami což dodává kouzlu ?
Azul Beach Resort
Naše poslední 4 dny jsme strávili v Azul Beach, který jsem strategicky vybrala, jelikož je nejblíž k letišti (transfer necelých 20 minut). Byli jsme velmi mile překvapeni! Na rozdíl od předchozích dvou resortů, ve kterých jsme bydleli, Azul Beach je maličký a všude je to jen pár kroků. Má nádhernou pláž které nebylo téměř co vytknout.
Azul Beach se nám na jednu stranu velmi líbil pro svůj individuální přístup k hostům a pro prostředí malého hotýlku, na druhou stranu se nám někdy zastesklo po dlouhých procházkách skrz zahrady, které jsme si užívali v minulých 2 hotelech. Každému zkrátka vyhovuje něco jiného ? Na druhou stranu jsem tu našla něco, co mi chybělo v minulých 2 hotelech, a to stánek se zmrzlinou a sladkostmi (mohu prozradit, že jsem ho navštěvovala celkem často) ?
Spropitné
Místní si ho nijak nevyžadují a vůbec se necítíte špatně, když jim nic nedáte, nenaštvou se kvůli tomu na vás, což je příjemné. Všichni jsou neskutečně milí a neustále usměvaví, velmi ochotní pomoci a poradit. Když jsme zjistili, že jejich platy se pohybují okolo 8 USD za den (uklízečky a níže postavení pracovníci ještě méně), tak jsme s sebou vždy nosili pár pesos, či jednodolarovku, a měli jsme vždy dobrý pocit když jsme ji někomu dali. Dotyčný nám vždy oplatil nesmírnou vděčností!
Odlet
Na letiště je třeba dojet opravdu včas, protože fronty jsou tu veliké a neubíhají příliš rychle (proč by místní měli spěchat, že?). Po příchodu k odbavovací přepážce jsme pochopili proč.. Zavazadlový lístek a palubní vstupenky nám vypisovali ručně!
Autor: Jana Burianová