Jarní úprk do Thajska a Malajsie
Navštívit dvě země během jedné dovolené? Žádný problém...
V dubnu 2024 jsem se vydala na cestu do Thajska, s pokračováním v Malajsii a cestou zpět se zastávkou v Singapuru. Každá země má určitě co nabídnout a ráda se s vámi podělím o své zážitky a zkušenosti.
Pro svůj letošní jarní úprk z naší rozkvétající země jsem si vybrala Thajsko. No, nebyla by škoda se zdržovat v Asii a nepodívat se na více míst, zamyslela jsem se. Přeci jen, J/V Asie si zaslouží alespoň 14 dní. Mám doma dvě malé děti, tak jsem musela zvážit, jestli to všichni zvládneme ,,tak dlouhou dobu bez sebe“. Rozhodnutí padlo – jede se do Thajska, s pokračováním v Malajsii a cestou zpět se zastávkou v Singapuru.
Během cesty do Bangkoku nás čekal jeden krátký přestup v Istanbulu. A už jsme v Thajsku, kolébce buddhismu, streetfoodu, masáží, ale také všelijakých hříšných podniků. Nádech, výdech, konečně ta všemi milovaná Asie. Letiště v Bangkoku mě mile překvapilo. I přesto, že se nejedná o příliš vyspělou asijskou zemi, jdou s dobou a letiště je moderní a čisté. To je tak naposledy, kdy si v Bangkoku řeknete slovo ,,čisté“ 😀 Nepořádek k Thajsku už tak neodmyslitelně patří, že není potřeba se nad tím pozastavovat. Já vždycky klientům říkám, že je to takový binec, který je nutné alespoň 1x za život navštívit a zažít. Ta země má totiž hodně co nabídnout. My si na Bangkok naplánovali pouze 24h (zpětně bych určitě volila minimálně 2 noci, ale program byl nabitý, nešlo to jinak), takže nás po příletu čekal opravdu náročný den. Lokalitu, kde se ubytovat, jsme nemohli trefit lépe. Okolí ulice Silom je za mě jeden z nejlepších výchozích bodů. Na mnoho míst si dojdete během pár minut pěšky. Večerní Patpong Night Market je jedno z těch míst a ten určitě při návštěvě Bangkoku nevynechejte! Tolik skvělého jídla na jednom místě? Nevěděla jsem co vyzkoušet dřív. Všechno bylo tak chutné a tak skvěle vypadalo. Součástí tržiště jsou i stánky s oblečením a dalšími místními produkty, suvenýry a hlavně tedy i spousty zdařilých napodobenin světových značek. Když jsme se valili jako kuličky z tržiště, dost nám vyhovovalo, že hotel máme jen pár kroků.
Salóny s kosmetikou a masážemi jsou v okolí Silom doslova na každém kroku. My vybírali salon podle recenzí a byli jsme vždy spokojeni. Jedna masáž nestačila, jsme přeci v Thajsku!
Další den brzy ráno se letecky přesouváme na Krabi a následně lodí na ostrov Koh Lanta, kde započneme ten dlouho očekávaný plážový odpočinek. Letecké spojení jsme vybírali na základě vyhovujícího času odletu. Letěli jsme tedy se společností Air Asia, od které jsem neměla moc velká očekávání. Musím ale přiznat, že mě po dobu mých 2 týdnů v Asii velmi mile překvapili – pokaždé načas, žádný problém. Naše přelety vždy trvaly okolo hodiny, takže člověk se nenaděje a už přistává.
První zastávkou je resort Pimalai, kde nás čeká 4-denní pobyt. Po příletu na Krabi nás vyzvedl zástupce resortu a odvedl nás do minibusu, odkud zanedlouho vyrážíme na zhruba hodinovou cestu směr přístav. Tam už na nás čekala hotelová loď a po 45 min brouzdání ve vlnách vystupujeme u dechberoucího resortu Pimalai. To molo! Vypadá to jako svázané barely na vodu a přesně tak se po tom i chodí. Říkala jsem, že po tom mole jedině za střízliva a i tak má člověk co dělat, aby nesletěl do vody!😀
Vřelé thajské uvítání na sebe nenechalo dlouho čekat. Vypili jsme si chutný welcome drink a vydali se s doprovodem směr náš pokoj. Deluxe pokoje jsou v Pimalai základní kategorií ubytování, kterou rozhodně nemáte co zkazit. Jsou prostorné, moderní, útulné a s krásným výhledem do zeleně. My jsme byli ubytováni poblíž recepce a na pláž jsme to brali zkratkou po schodech. Skvělou variantou ubytování pro rodiny nebo klidně i jen páry hledající soukromí, jsou vily s bazénem v kopci s výhledem na moře. Vzhledem k tomu, že jsou vily v kopci opravdu příkrém, vozí vás na zavolání do/z vil hotelové autíčko. To můžete však využívat i když nejste ubytováni ve vile a to zejména, když si chcete zajet odpočinout k hornímu bazénu. Pimalai má bazény dva, jeden v horní části a jeden ve spodní části. Pimalai má i plážové varianty ubytování – pokoje i vily.
To, co nás velmi mile v resortu překvapilo, jsou ceny. V hotelu si dáte výborné drinky, jídlo, zmrzlinu za normální ceny srovnatelné např. s cenami u nás. Každý večer mají na pláži v Rak Talay a také v horní části resortu v Pimalai Heritage tzv. Happy hours, kdy si dáte dva drinky a jeden je zdarma. Pozorujete u toho barevný západ slunce a věřte mi – nic vám nechybí 🙂
V rámci pobytu jsme vyzkoušeli i půldenní výlet za šnorchlováním na ostrov Koh Rok. Náš poslední den v resortu se konala oslava thajského Nového roku, během kterého nechyběly místní tradice a tance, to bylo velice zajímavé zpestření.
Poslední den nás čekal velmi brzký odjezd, takže jsme si zašli večer předtím vyrovnat účet. Vyrazili jsme kolem čtvrté hodiny ranní pozemním transferem z Pimalai do přístavu na Koh Lantě, kde jsme trajektem přepluli na druhý břeh – na Krabi. Tam jsme přesedli z minibusu do jiného minibusu a zbývala už jen cesta na letiště, necelá hodinka.
Tímto děkujeme thajské pohostinnosti v resortu Pimalai a chystáme se do sousední Malajsie.
Letíme jediným přímým spojem z Krabi do Kuala Lumpur opět na křídlech Air Asia, zbytek letů byl vždy s přestupem.
Letiště v Kuala Lumpur je trošku dál od města, takže transfer trvá zhruba hodinu. Ubytováni jsme byli v hotelu Traders, který se nachází přímo v KLCC parku u Petronas Towers. Má na výběr i pokoje s tzv. Twin Towers View, kde roztáhnete závěs a máte před sebou ikonická dvojčata. Lokalita opravdu parádní, zašli jsme si na jídlo a vydali se směr Batu Caves. Sice už jsem tu kdysi byla, ale tohle místo si ráda zopakuji.
Po městě jsme se pohybovali taxíky Grab, který jsme si vždy v aplikaci objednali. Funguje to stejně jako náš Uber či Bolt a stojí desítky korun. Je tedy nutné mít připojení k internetu, my měli koupenou místní e-simkartu, což vřele doporučuji, využili jsme k tomu aplikaci Airalo.
Schody do Batu Caves jsou obsypané zvídavými makaky, tak si dávejte pozor na své cennosti, není radno je podceňovat 🙂 Cestou z Batu Caves jsme se ještě zajeli podívat do Čínské čtvrti, zkusili jsme jejich streetfood, ale v Bangkoku nám chutnalo více 🙂 Na večer jsme měli rezervaci v rooftop baru Wet Deck, kam si přes den můžete zajít na bazén a večer na drink do baru. Atmosféra 10/10 a výhled je zaručeně jeden z nejlepších v celé Kuala Lumpur, málokde totiž budete mít Petronas Towers skoro na dosah ruky. Za mě je Kuala Lumpur taková Dubaj s asijským nádechem, zejména okolí ,,dvojčat“ jako by Dubaji z oka vypadlo, jen místo Burj Khalifa koukáte na Petronas Twin Towers 🙂
Druhý den nás čekal další přesun a to cca 3h jízdy autem severně od Kuala Lumpur. Cesta utekla a my se ocitli ve čtvrti Lumut, v přístavu na Marina Island, odkud jezdí lodě na ostrov Pangkor Laut.
Juchů, moje první plážová zkušenost v Malajsii. Resort Pangkor Laut má svůj vlastní salónek, takže pokud máte nějaký čas do odjezdu lodi, v salónku si můžete dát kávu a odpočinout si. Cesta na ostrov trvá 15 minut a poté už vystupujeme v tropickém ráji.
Ubytovali jsme se ve vilce nad vodou, tzv. Sea Villa. Osobně doporučuji volit buď zakladní kategorii Garden Villu nebo vyšší kategorii Beach Villu, jsou blíže k restauracím, bazénu a recepci. Procházka po mole k naší vilce je sice příjemná, ale ve vodě sem tam plave nějaký ten obal nebo láhev. Toto je bohužel věc, se kterou se snaží resort statečně bojovat, ale nedaří se to odchytit na 100%. Od loňského roku (2023) moře více vyplavuje odpadky, které sem putují z různých dalších asijských zemí. Pracovníci ale nezahálí a odpadky velice pečlivě sbírají, je-li potřeba. Tato pláž, která se nachází u vil, není vhodná ke koupání, resort má totiž ještě jednu pláž na druhé straně ostrova, pláž s názvem Emerald Bay. Po resortu jsou zastávky shuttle busu, který jezdí zhruba každých 20 min a jedna ze zastávek je právě Emerald Bay. Jen jsme se převlékli do plavek a netrpělivě vyrazili na shuttle bus. No, čekali jsme asi 30 min, tak jsme se rozhodli kontaktovat recepci (na každé zastávce je pevná linka) a autobus do pár dalších minut dorazil.
No, tak tohle, to je opravdový malajský ráj. Nestačím vstřebávat tu nádheru. Pláž Emerald Bay je jedna z nejkrásnějších, jaké jsem za svůj život viděla. Hodně připomíná seychelskou pláž, jsou tam velké balvany, bílý písek, voda je průzračně čistá a všude kolem vás se rozprostírá džungle. Lehli jsme si na lehátko a nasávali tu úžasnou přírodu.
Pracovníci plážové restaurace nám sdělili, že ve stromě za námi mají hnízdo zoborožci a že tatínek létá každých pár minut krmit své potomky a jejich maminku, kteří jsou ve stromě zazděni. Zazdil je tam on, aby je ochránil před predátory, nechal jim tam pouze malou dírku, aby jim dokázal předat potravu. Až budou malí zoborožci schopni letu, společně prorazí úkryt a vyletí na svobodu. Bylo úchvatné tohle pozorovat. Objednávali jsme si jídlo, když v tom najednou vidím po pláži běžet prase? Ptám se číšníka, jestli mám halucinace nebo to skutečně bylo divoké prase. Bylo – prasata zde žijí, připluli sem z pevniny a tím, že je tu nikdo nejí (Malajsie je z větší části muslimského vyznání), tak se množí a množí. Lidem tu však v resortu nikdy nijak neublížili. Resort je bude v následujících letech pomalu deportovat, až by se jich chtěl zbavit úplně.
Je čas vyrazit, na večer jsme si objednali masáž v místním SPA. Ta byla opravdu úžasná, relaxační a v krásném, klidném prostředí. Máme už obrovský hlad a proto po masáži spěcháme do vilky se převléknout a vyrazit na večeři. Jídlo už z dálky vonělo, byl tam opravdu pestrý výběr masa, salátů, dezertů, příloh, požehnaně bylo i indického jídla. Vše, co jsme ochutnali, bylo fantastické. Opravdu jsme si na jídle v Pangkor Laut moc pochutnali.
Na vilkách v Pangkor Laut je už trošku vidět zub času, ale během roku 2024 se chystají vilky oživit a provést nějakou decentní rekonstrukci, styl tmavého dřeva by však chtěli zachovat.
Následující den nás čekala procházka džunglí, která nebyla fyzicky náročná. Nevěděla jsem, co očekávat, bylo to mé poprvé v džungli. Průvodce nám vykládal o různých zajímavých stromech a květinách, které jsme cestou potkali. Zvířátka jsme při naší procházce neviděli, ale my byli spokojeni s výskytem zoborožců a opic v hlavní části resortu, na které jsme měli štěstí, takže nám to vůbec nevadilo.
V Pangkor Laut jsme strávili 2 krásné dny a nyní už je čas na další přesun, jedeme zpět do Kuala Lumpur, odkud na křídlech letecké společnosti Malaysia Airlines přelétáme na ostrov Langkawi, místo, kam proudí většina turistů, kteří do Malajsie mají namířeno za plážemi. Na Langkawi jezdí i dost místních obyvatel Malajsie, když mají třeba nějaké státní svátky nebo prázdniny.
Můj pobyt na Langkawi je spíš aktivnější, šlo zejména o to, poznat hotely, které vám nabízíme a jejich blízké okolí. Po příletu nás čekal krátký 15 min transfer do resortu Pelangi Beach Resort.
Na první dojem na mě resort působil moc hezky, ubytovali jsme se v našem pokoji a vydali se na průzkum okolí resortu. Na první dobrou mě oslovilo dětské hřiště v bazénu ,,tady by se dětem taaaak líbilo“ pokud do Malajsie vyrazíte s dětmi, Pelangi pro vás bude super volba. Pláž je taková průměrná, musíte brát v potaz fakt, že voda zde není křišťálově čistá, jako v Indickém oceánu a vzhledem k tomu, že Pelangi se nachazí v části Pantai Cenang, což je taková rušnější část na Langkawi, tak se zde provozuje hodně motorizovaných vodních sportů, jako je jízda na vodním skútru, padáky atd… Po pláži jsme se vydali do baru na drink, odkud jsme si vychutnávali zase krásný západ slunce. Ty západy celkově v Asii fakt umí 🙂 V Pantai Cenang je mnoho restaurací, barů, obchodů se suvenýry, atd.
Ráno jsem si prošla s manažerkou i ostatní pokoje, které Pelangi nabízí a musím říct, že všechny jsou velmi podobně řešené.
Další den se přesouváme do resortu uprostřed džungle na Langkawi, který si naši klienti velmi chválí. A mají k tomu pořádný důvod. Cesta z Pelangi do The Datai Langkawi trvá asi 40 minut, už po výstupu z auta cítíte, že jste opravdu v čisté, nedotčené přírodě. Za zvuku gongu vcházíme do lobby, kde se nás ujala paní, která nám nabídla welcome drink a povyprávěla pár slovy o resortu. Vzhledem k tomu, že náš pokoj ještě nebyl připraven, vydala jsem se s manažerkou hotelu na průzkum všeho, co Datai nabízí.
Prošli jsme Canopy pokoje, které se nachází poblíž recepce a mají výhled na bazén v horní části resortu. Jsou vkusně a kvalitně zařízené a každý detail má svůj opodstatněný význam. Cesta k moři vede skrz resort, takže si buď uděláte příjemnou procházku a nebo se můžete nechat dovézt buggy autíčkem.
V Datai se přirozeně velmi věnují přírodě a tak ve spodní části resortu najdete přírodní centrum, kde vám zkušení zaměstnanci zodpoví veškeré otázky, které vás ohledně přírody v Datai napadnou. My jsme zašli na průvodcovanou procházku džunglí i tady, konkrétně nesla název jungle after dark a naprosto mě ohromil profesionální přístup průvodce, vždy když nám povídal o nějakých zvířatech nebo rostlinách, tak nám je nejdříve ukázal na obrázku a po výkladu i živě v přírodě. Viděli jsme například varany v korunách stromů, ty jsem mimochodem ten den viděla i u bazénu. Tito ,,monitor lizards“ jsou neškodní, ale byli jsme upozorněni, abychom jim neblokovali cestu k útěku, oni by pak mohli použít svůj ocas a to by asi bolelo. 🙂 Dál jsme viděli létající veverky, které létají až po setmění, až když utichne zvuk cikád, štíry pod UV světlem, kteří byly zalezlí všude v kamenné zídce, opičky, ještěrky atd… Prohlídka byla opravdu vzdělávací a zajímavá, tak pokud se dostanete do těchto končin, určitě využijte, je zdarma.
Zdarma si také v Datai můžete půjčit nemotorizované vodní sporty nebo výbavu na šnorchlování. Před resortem je kus od pláže blok korálů (ne moc velký), kde si můžete zašnorchlovat. Strašně nás během pobytu bavilo, jak vám jen tak při pobytu u bazénu nebo u pláže, pracovníci donesou malé pozornosti jako např. zmrzlinu, ovoce na špejli. Servis v Datai je opravdu špičkový.
Naše vila, tzv. Rainforest Villa, byla tak úžasná, že se mi z ní vůbec nechtělo pryč. Měli jsme sice vilku bez bazénu (může být i s bazénem), ale vůbec nám to nevadilo. Na terase jsme si vždy sedli a koukali do té zelené parády, co nám ukáže. Budili jsme se ráno za zvuku cikád, v noci nám ,,něco“ furt obcházelo střechu, asi opičky. Opravdu celoživotní zážitek. Vila byla interiérově naprosto vyladěná, byla prostorná a našli jste v ní vše, co byste k pobytu mohli potřebovat včetně přírodního repelentu, dalekohledu, hromady ovoce, naplněného minibaru……. K dispozici byly i časopisy a spousta dalšího čtení o Datai, včetně brožurky zvířat, které se v resortu vyskytují. Nechybělo nic. Samotná vila byla opravdu jak ze sna.
Co se týče jídla, Datai je opravdu velmi vysoko, snídaně nabízely vše na co si jen vzpomenete v té nejvyšší kvalitě, šampaňské a další lehčí koktejly byly také součástí. Chléb čítal asi 10 různých druhů a měli i bez lepku. Vybrat se dalo i ze servírovaných snídaní, např. avokádový chlebík s rajčaty byl famózní. Snídaně se podávají v restauraci The Dining Room. Na večeři jsme si zašli do malajského The Gulai House a užili si perfektně naservírované místní jídlo a u toho poslouchali zvuky pralesa.
Přes den nám u spodního bazénu dělaly společnost roztomilé opičky – Hulmani tmaví, papali tam listy a poskakovali sem tam.
Pokud se do The Datai vydáte, volte polopenzi a zvažte určitě pobyt (nebo jen pár nocí) strávit ve vile, je to opravdu neuvěřitelný zážitek. Já na ten svůj budu navždy vzpomínat.
Udělali jsme si i procházku k vedlejšímu vyhořelému hotelu Andaman. Hotel pustne, nikdo se ho nesnaží dát dohromady, je na opravdu krásné pláži, v džungli, tak je to škoda…
Poslední hotel, který navštívíme během našeho pobytu na Langkawi, je Berjaya Langkawi. Řidič byl na místě vyzvednutí opět včas a vyrážíme směr Berjaya. Cesta z Datai trvala asi 20 minut. Nikdy není optimální jet z ,,lepšího“ do ,,horšího“, ale vzhledem k tomu, že si to dokážu rozlišit, nedělá mi to problém. Berjaya se nachází v podstatě na druhé straně pralesa, než je Datai, má tedy také to privilegium, že zde zažijete krásnou přírodu, jen Berjaya je v rámci ostrova stále částečně v civilizaci, Datai je opravdu čistě ponořený do starobylého pralesa. Resort Berjaya je v docházkové vzdálenosti cca 5-10 min na lanovku, která vás vyveze na proslulý SkyBridge, odkud máte, když je dobrá oblačnost, nádherné výhledy. Lanovka má opravdu příkré stoupání, takže lidé s klaustrofobií by měli zvážit, zda do toho půjdou. Každopádně se jedná o jedno z míst na Langkawi, které byste neměli vynechat.
Samotný resort je cenově velmi dostupný. Jedná se o chatičky, které jsou různě rozmístěné v pralese. My jsme byli ubytováni v typu Rainforest Chalet, ale po shlédnutí ostatních kategorií pokojů doporučujeme volit ideálně Rainforest Studio a vyšší, minimálně do doby, než proběhne rekonstrukce, což by mělo být během roku 2024. Rainforest Chalet nebo Family Chalet (to jsou dvě propojené Rainforest Chalet uvnitř dveřmi) už jsou starší a mají své neduhy. Další kategorie ubytování jsou Chalety na vodě, které jsou interiérově pěkné, ale polohou nejsou úplně vyhovující. V Berjaye můžete vyrazit také na průvodcovanou procházku džunglí. Resort se na svých oficiálních stránkách prezentuje jako 5*, ale je nutné ho brát jako velmi základní 4*. Stravování doporučujeme v a la carte thajské restauraci, nikoliv v hlavní restauraci.
Na poslední den jsme se rozhodli naplánovat brzký odlet z Langkawi a udělat si ještě zastávku v Singapuru. Vzniklo nám cca 12h čistého času na objevování města. Zavazadla jsme nechali na letiště v tzv. baggage storage, cena úschovy na den se liší dle rozměrů, my za střední zavazadlo dávali 16 SGD. Objednali jsme si Grab a vydali se do Gardens by the Bay, úchvatné místo, které by neměl minout žádný cestovatel. Prošli jsme si zahrady, okolo Merlion Parku s výhledy na Marina Bay Sands, najedli jsme se s místními v obchodním centru, kde je na výběr asi tak z 50 restaurací. Aneb jak řekl taxikář – V Singapuru v restauracích je draho, ale ve food court v mallech (obchodních centrech) je velmi levno. A je to tak, najíte se tam za 100-200 Kč. Zbytek odpoledne jsme strávili na Sentosa Island, který jsme si celý prošli a zastavili se i v jednom z beach clubů. Beach cluby tady ještě moc vychytané nemají, mohli by se inspirovat v Dubaji 🙂 Jinak já osobně Singapur zbožňuji, je to místo, kam se budu vždy ráda vracet. Místní lidé jsou ochotní, milí a vždy rádi poradí. Jeden z úředních jazyků je AJ, takže se i s každým domluvíte.
Bylo zajímavé si porovnat Thajsko s Malajsií jako takové, např. lidé v Thajsku jsou mnohem pokornější a usměvavější než v Malajsii, jídlo je asi také o něco chutnější v Thajsku, ale příroda v Malajsii nás naprosto nadchla. Jihovýchodní Asie vás nezklame! Pokud se rozhodnete cestovat s námi, poradíme vám, kam se vydat přesně podle toho, co potřebujete.
Další články z našich cest:
Malajsie Janina B. část 1
Malajsie Janina B. část 2
Překvapivá Malajsie 2018
Réunion 2018
Kouzelný Rodrigues
Spojené Arabské Emiráty
Autor: Anna Ouni