V Namibii se nemusíte nějak extra obávat tropických nemocí a nedostatku civilizačních požitků. Jde o bývalou kolonii Německa, proto i němčina se zde hojně užívá.
Za hlavní lákadlo turismu se dá považovat panenská nespoutaná příroda, domov divoké zvěře, nejstarší poušť světa s endemickými druhy fauny a flory. Namibie je vděčným cílem i pro folklorní turismus, při níž se mohou návštěvníci seznámit mezi jiným s národností Herero, dále se Sany („Křováky“), kteří jsou potomky původních obyvatel jihoafrického regionu, či s posledními namibijskými kočovníky kmene Himba. Krásné rukodělné výrobky různých namibijských etnik jsou oblíbenými suvenýry.
- HLAVNÍ SEZÓNA
- celý rok
- top sezóna červenec – září
- DOPRAVA
- odlety z Prahy a Vídně
- cena letenky začíná na 22.000,–Kč
- DELEGÁT
- místní partner AJ, NJ
- OČKOVÁNÍ
- vhodné hepatitida A i B, břišní tyfus, obrna
- POJIŠTĚNÍ
- nutné klasické cestovní pojištění
- DOKLADY
- 1080 NAD nově (podzim 2019) při příjezdu: platnost pasu min. 6 měs. po návratu, 3 volné strany pasu, platba kartou, formulář
- nezletilé děti potřebuji pro návštěvu překlad rodných listů v AJ (informujte se)
- ČASOVÝ POSUN
- v letním čase stejné (v zimním čase +1hod)
Mapa a více informací o destinaci ↓
Nejdelší řekou Namibie je část řeky Okavango na severu, v tzv. Capriviho výběžku, a také část řeky Zambezi. Při pobřeží se rozkládá poušť Namib, ve vnitrozemí pak poušť Kalahari. Savany a pastviny tvoří asi 45 % rozlohy státu. Většina Namibie je klasifikována jako suchá a polosuchá oblast. Subtropické pouštní podnebí je charakterizováno širokým rozsahem teplot, nízkými dešťovými srážkami a vlhkostí. Severní část má podobné podnebí, ale je mírnější a méně suché. I když se používají termíny léto (listopad až duben) a zima (květen až říjen), není to stejné jako v evropských podmínkách. Teploty jsou závislé na nadmořské výšce a měsíci. Od dubna do září, tzv. suché období, je obvykle chladno, příjemně a sucho. Průměrné teploty jsou kolem 25°C, v noci však teploty mohou klesnout i pod bod mrazu. Většina dešťových srážek připadá na léto od prosince do března, deště mohou být dlouhé a vydatné a to hlavně v severních oblastech. Čím více se jede na jih a západ, tím je podnebí sušší, mnoho oblastí na jihu Kalahari a část pouště Namib nemá dešťové srážky žádné. Teploty mohou stoupat i na 40°C.
Většina namibijských dálnic je asfaltová. Jsou obvykle široké a dobře značené, jejich hustota odpovídá hustotě obyvatelstva. Na dálnicích je malý provoz. Méně důležité silnice jsou většinou štěrkové, ale i ty jsou dobře udržované a průjezdné (umožňují i jízdu 100 km v hodině). Většina turistických míst s výjimkou Bushmanladu je dostupná autem 2×2. Do odlehlých míst a zejména v době dešťů je potřeba auto 4×4 nejlépe cesta ve skupině několika aut.
Život křováků
Prvním předsudkem, který je třeba vyvrátit, je to, že Křováci jsou nomádi. Křovácké rodiny žijí v jasně vymezených teritoriích, ve kterých hledají potravu. Teritorium mívá obvykle ve svém středu vodní zdroj a v ideálním případě obsahuje všechny základní suroviny, které rodina potřebuje. Skupina uznává právo teritoria, které se předává z otce na nejstaršího syna. Proto při přípravě návštěvy místních je zapotřebí jejich svolení. Život křováků jakožto lovců a sběračů závisí na dokonalých znalostech místní fauny a flóry. V poušti Kalahari je logicky nouze o vodu, a proto Křováci dokonale znají druhy kořenů a hlíz, které mohou být náhradním zdrojem drahocenné vody. Dle potvrzených výzkumů je známo, že hlavním zdrojem potravy je sběr (80%) zabezpečovaný ženami a dětmi. Lov činní pouze 20% zdroje potravy. Již dvanáctileté dítě může znát i 200 užitečných rostlinných druhů, dospělý více než 300. Jejich adaptabilita je patrná právě na schopnosti přežít v extrémních podmínkách. Pozoruhodný je také jejich sociální systém, zaměřený především na udržování a rozšiřování přátelských a harmonických vztahů uvnitř skupiny a mezi jednotlivými skupinami. Jedním z takových sociálních mechanismů je pravidlo rozdělování masa mezi skupinu při velkém úlovku. Dalším je také povinnost vzájemného půjčování osobních věcí. Mezi skupinami slouží k utužování vztahů také exogamie, tj. povinnost nalézt si životního partnera mimo vlastní skupinu, stejně jako propracovaný systém výměny dárků. Prostředí a teritorium omezuje velikost skupiny na maximálně 80 až 120 osob žijících a pohybujících se společně. V nepříznivých časech se tento počet ještě více sníží, takže se pak skupina skládá jen z rodinných příslušníků. Vše, co potřebují, musí být buď schopni nést, nebo nalézt v buši. Protože nikdo takřka nic nevlastní, nikdo není bohatší a nemá tedy ani vyšší společenský status. Skupina má reálního vůdce, většinou jde o staršího dobrého lovce nebo vlastníka práv na vodu. Při rozhodování skupina k názoru vůdce sice přihlíží, nicméně jeho slovo není absolutní.
Himbové v kouzelné Namibii
Himbové jsou etnikum žijící v severovýchodní Namibii v regionu Kunene neboli v Kaokoland a na jižním pobřeží Angoly. Jejich počet se odhaduje na 15 000 – 20 000 v Namibii a 10 000 v Angole, různé zdroje ale uvádějí poměrně odlišná čísla. Jsou historicky totožní s etnikem Herero, od kterého se liší pouze místem výskytu a mnohem omezenějším přijetím životních norem evropských kolonizátorů. Hlavním zdrojem obživy je pastevectví. Himbové nepřejali evropský styl oblékání a jejich vzhled je velice charakteristický. Vyšší důraz než na samotné skromné ošacení je kladen na ozdoby a úpravu vlasů. Ženy nosí ručně vydělávanou kozí nebo hovězí kůži kolem pasu, muži kus kůže jako sukni. U obou pohlaví zůstávají hruď a břicho po celý život nezahalené. Himbové chodí na boso nebo nosí boty z hovězí kůže, případně vyrobené ze starých pneumatik. Muži v dětství mají vyholenou celou hlavu s výjimkou jednoho copu nad čelem. Tento cop je rozdělen do dvou v období hledání manželky. Po svatbě muž nechává vlasy volně růst na celé hlavě a svazuje je do kožené pokrývky, kterou sundá jen jednou za zhruba dva roky kvůli úpravám. Pro ztužení účesu používá tuk a hobliny. Ženatý muž nosí náhrdelník z mušlí, pokud je vůdcem vesnice, tak i postupně předávaný železný náramek jako symbol svého postavení.
Poušť Kalahari
Poušť Kalahari návštěvníky většinou překvapí je velice odlišná od pouště Namib. Kalahari není opravdová poušť, neboť zde spadne celkem dost dešťových srážek. Jde o zkamenělou poušť, na níž nejsou duny. Je obvykle zelenější s větším zastoupením flory a fauny.
Fish River Canyon
Fish River Canyon jedná se o druhý největší kaňon na světě. Je dlouhý 161 km až 27 km široký a 550 m hluboký. Leží ve velmi suché oblasti Namibie. V korytu řeky Fish je voda i v období sucha. Tato oblast byla obývaná již před 50tis lety a na začátku 19. století byla využívána jako základna Němců. V roce 1962 byl vyhlášen národní památkou.
Luderitz
Luderitz je staré Německé město obklopené z jedné strany písčitými dunami Namibu a z druhé strany vlnami Atlantiku. Ospalé město s barevnými fasádami domů. Místní říkají, že se zde během jednoho dne mohou vystřídat všechna roční období, počasí je zde velice proměnlivé. V okolí Aus žijí jediní pouštní koně na světě. Jejich původ je neznámí, ale předpokládá se že to jsou potomci koní jež utekli z farem Němců za první světové války.
Oblast Sesriem a Soussusvlei – poušť Namib
Oblast Sesriem a Soussusvlei, když lidé mluví o poušti Namib, obvykle mají na mysli tyto oblasti. Klasické záběry z pohlednic jsou právě z těchto dvou míst. Obě místa leží na řece Tsauchab, jež teče na západ směrem k pobřeží, ale tam nikde neústí. Ztrácí se v poušti mezi dunami. Pro vstup do oblasti je potřeba zaplatit vstupné. Sesriem kaňon je asi 4 km od brány. Směrem na Soussusvle asi 5 km od Sesrim leží Elim duna. Pokud jste zdatní můžete si na ni vystoupat. Počítejte tak s hodinou. Do oblasti Soussusvlei je omezený vjezd, jak časově, tak finančně Swakopmund a Walwis Bay Swakopmund většina místních považuje toto město za jediný prázdninové letovisko v zemi. Toto staré město se nachází v ústí řeky Swakop do oceánu až do okolních pouští. Jeho podnebí je mírnější než vnitrozemí, ulice s palmami, staré budovy a dobře udržované zahrady to vše je Swakopmund. Najdete zde větší výběr restaurací, muzea i hotely. Z aktivit v blízkosti lze jmenovat seskoky padákem, jízdu na dunách. Jen zhruba 60 km jižně se nachází Walwis Bay s tuleni a ptáky včetně plameňáků. Od října do listopadu se v oblasti vyskytují velryby.
Pobřeží Koster
Skeleton Coast (Pobřeží Koster) na konci 17. století přitahoval dlouhý pás pobřeží severně od Swakopmundu pozornost lodních společností. Poslali jsem několik misí, ale často to končilo ztroskotáním. Ten, kdo sem přijel našel zde jen mlhu a neúrodné pobřeží. Později v 19. století, když zde působili britští a američtí velrybáři získali si velkou reputaci. Pokud sem pojedete dnes rychle pochopíte, proč se tomuto místo říká pobřeží koster. Zrádné větry sem nahnali mnoho lodí. Pokud posádka přežila neměla zdaleka vyhráno. Z jedné strany nespoutaný oceán a z druhé nehostinná poušť.
Kaokoland a vodopády Epupa
Kaokoland tato část Namibie je velmi vzrušující, ale také nejméně pohostinná. Přitahuje sem dobrodruhy, co chtějí zažít něco netradičního. Zde se můžete setkat s původními kmeny lidí Himba, jenž stále ještě žijí tradičním životem, i když turismus zasahuje do jejich života. Vodopády Epupa toto místo je jedinečné, neboť kolem řeky Kunane najdete zelené palmy, ale to jen v pásu zhruba 30 metru širokém, pak je opět země vyprahlá. Tady na Epupa vytváří řeka několik malých ostrůvků, než spadne do geologického zlomu. Na několika místech až do hloubky 35 metrů, a protože řeka je dosti mocná a hlučná, voda se rozstřikuje. Hroši byli vybiti, krokodýli jsou zde běžní. V palmovém lese žije mnoho druhů malých savců. Oblast je rájem milovníků ptactva.
Národní park Ethostha
Národní park Ethostha překládá se jako místo přeludů, místo suché vody nebo velké bílé místo. Je to ideální místo na pozorování zvěře. A to zejména v období sucha, kdy se svěř stahuje k napajedlům. Nejdůležitější částí parku je obrovská pánev Ethosha, která kdysi byla vnitrozemským jezerem napájeným řekami ze severu a východu. Zvěř a ptáci jsou zde autentičtí pro pláně jižní Afriky. Najdete zde nejen slony, antilopy, nosorožce, lvi i gepardy či levharty. Žije zde i několik endemických druhů savců.
Windhoek hlavní město Namibie
Windhoek hlavní město Namibie se nachází v širokém údolí mezi buší a pahorky. Na první pohled vypadá malé. Projdete-li se centrem, kde jsou kavárny a malebné německé domy, máte pocit, že jste v Evropě. Pouliční prodavači vám připomenou, že jste v Africe. Město je dosti kontrastní střídají se tu bohaté a chudé čtvrti.
Vaše cesta do Namibie může mít mnoho podob:
- Ethosha národní rezervace – nejlepší park Namibie, velká pětka
- Pobřeží koster – kolonie tučňáků, kosatky, scenérie beroucí dech
- Poušť Namib – jedinečné duny od žluté po červenou, endimecká fauna
- Křováci i kmen Himba – mítní kmeny stále žijí původním stylem života
- Soukromé farmy – soukromé farmy a parky, jedinečný přístup
Hotelové kapacity jsou od soukromých farem a malých kempů jen pro pár turistů po luxusní resorty. Jejich hustota není příliš velká, ale je dostačující aktuální poptávce. V každé zajímavé oblasti je vždy možnost volit od malých kempů (i jen pro 5 aut) až po luxusní pětihvězdičkové resorty. Úroveň čistoty kempů je na mnohem lepší úrovni oproti ČR. Pro individuální cestování i organizované zájezdy platí nutnost rezervace předem. A to nejen do resortů, národních parků, ale i rodinných farem. V opačném případě se může stát, že daná kapacita bude zavřena. Oblíbeným způsobem cestování je pronájem auta 4×4 se stanem na střeše auta.
Podobné destinace
Réunion
Hlavním lákadlem je příroda snad se stovkami vodopádů a vulkánem s lávovým polem. Aktivní dovolená v tropech - to je Réunion.
Mexiko
Ideální volba pro všechny, kteří rádi spojí dovolenou v Karibiku s poznáváním jedinečných Mayských památek. Vydejte se s námi do Mexika!
Keňa
Keňa, úchvatná země na rovníku upoutá nejen směsicí kultur, přírodou s nepřeberným množstvím divoké zvěře, plážemi s bílým pískem, ale i tradicemi.
Jihoafrická rep.
Báječné safari autem či s průvodcem. Oblasti bez malárie i Kruger park, vinařské oblasti, Kapské město i ráj pro golfisty.